flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок призначення судово-медичної експертизи

10 травня 2018, 16:51

У зв’язку із набранням чинності 15.03.2018 року змін до КПК України, проведення судово-медичної експертизи померлих осіб здійснюється виключно за ухвалою слідчого судді (суду).

Зважаючи на суспільний інтерес до порядку розгляду судами клопотань слідчих щодо проведення судово-медичних експертиз померлих осіб та соціальну напруженість серед населення, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд вважає за необхідне роз’яснити деякі особливості розгляду справ за категорією призначення судово-медичної експертизи померлих.

Відповідно до ст. 242 КПК України, зокрема п.п. 1, 2 ч. 2, слідчий або прокурор зобов’язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи щодо встановлення причин смерті, тяжкості та характеру тілесних ушкоджень.

Натомість, варто зазначити, що такі зміни стосуються лише деяких категорії померлих осіб для яких передбачено обов’язковість направлення для проведення судово-медичної експертизи та не стосуються усіх померлих.

Відповідно до пункту 5 Розділу ІV Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини (далі – Порядок), обов’язково на судово-медичну експертизу направляють померлих людей:

  • з ознаками насильницької смерті або підозри на таку смерть;
  • смерть яких настала раптово або при нез’ясованих обставинах;
  • смерть яких настала поза місцем проживання;
  • особу яких не встановлено.

При наявності вказаних ознак у померлого, уповноважений працівник органів Національної поліції (слідчий), відкриває кримінальне провадження по факту смерті та звертається з відповідним клопотанням до суду.

Звертаємо Вашу увагу на те, що усі судові витрати на проведення судово-медичної експертизи сплачуються за рахунок держави.

Варто зазначити, що у разі смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку на місце події виїжджає лікар чи фельдшер закладу охорони здоров’я, який констатує факт смерті, проводить огляд трупа, за результатами якого інформує органи та підрозділи Національної поліції та адміністрацію закладу охорони здоров’я, що забезпечує потреби населення у медичному обслуговуванні на відповідній території, про можливість встановлення причини смерті без патологоанатомічного розтину та видачі лікарського свідоцтва про смерть (фельдшерської довідки про смерть).

За період з 18 березня по 07 травня 2018 року до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області надійшло 19 клопотань про призначення судово-медичної експертизи померлим. В результаті всі подані клопотання було розглянуто судом в день їх реєстрації та відповідно задоволено. Що свідчить про те, що судді Кам'янець-Подільського міськрайонного суду забезпечують вчасний та оперативний розгляд зазначеної категорії справ.