flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Не говори неправду в суді!

04 вересня 2017, 15:59

Бог дав людям через Мойсея на горі Синай десять заповідей, які мають силу і донині. У дев'ятій заповіді Бог, звертаючись до кожної людини,закликає : "Не говори неправдивого свідчення на ближнього свого".

Бог заповідав нам не говорити  неправди . Але ми так привчили себе до неї,що майже і за гріх її не вважаємо.

Розглядаючи справи, судді Кам'янець-Подільського міськрайнного суду неодноразово   зустрічаються з проявами неправди,брехні,як кажуть в народі.

Той,хто свідчить в суді неправду,несе за це кримінальну  відповідальність,але деякі громадяни думають,що говорячи неправду,вони допоможуть комусь уникнути відповідальності перед Законом.

Відповідно до статті 384 Кримінального кодексу України за Завідомо неправдиве показання настає кримінальна відповідальність:

  1. Завідомо неправдиве показання свідка чи потерпілого або завідомо неправдивий висновок експерта під час провадження досудового розслідування, здійснення виконавчого провадження або проведення розслідування тимчасовою слідчою чи спеціальною тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради України або в суді, або під час конституційного провадження у Конституційному Суді України, завідомо неправдивий звіт оцінювача про оцінку майна під час здійснення виконавчого провадження, а також завідомо неправильний переклад, зроблений перекладачем у таких самих випадках, караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років
  2. Ті самі дії, поєднані з обвинуваченням у тяжкому чи особливо тяжкому злочині, або зі штучним створенням доказів обвинувачення чи захисту, а також вчинені з корисливих мотивів, - караються виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.

Судді  Кам’янець-Подільського міськрайонного суду   належним чином  реагують на прояви такої неповаги  до суду,як давання  завідомо неправдивих показань,що само по собі вже є злочином.

Адже кожен свідок, потерпілий попереджається перед  дачею показань про кримінальну відповідальність за ст.384 Кримінального кодексу України.

Так,при розгляді справи про адміністративне  правопорушення за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (за управління транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння)  гр. В. було визнано винним та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі - 10200 грн. та позбавлено права керування транспортними засобами строком на один рік.

Суддя Драч І.В., в постанові  суду  вказав : «Повідомити прокурора про факт дачі у суді  неправдивих свідчень свідком Т., який  сказав неправду в суді,повідомивши про те,що він був за кермом автомобіля, тоді як інші свідки та відеозапис стверджують протилежне. Свідок бажав   так «допомогти» порушнику уникнути відповідальності.

Прокурором місцевої прокуратури направлено до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно гр. Т., який підозрюються у завідомо неправдивому показанні свідка в суді,тобто у вчиненні злочину,передбаченого ч.1 ст.384 Кримінального кодексу України.

Так, 03.04.2017 року вироком Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області  (головуючий-суддя Драч І.В.)  гр. Х.  було засуджено за ч.1ст.125 Кримінального кодексу України  (умисне  легке тілесне ушкодження).

Під час допиту в судовому засіданні свідок Т., будучи попередженим згідно ст.352 Кримінального процесуального кодексу України про кримінальну відповідальність за ч.1 ст.384 Кримінального кодексу  України,тобто завідомо неправдиві показання, умисно в залі суду давав неправдиві  свідчення про те,що обвинувачений гр. Х. під час вчинення правопорушення,перебував разом з ним у с. Кам'янка, створюючи тим самим докази невинуватості  правопорушника. Даний факт внесений до ЄДРДР. Розпочато досудове розслідування.

11.08.2017 року  старшим слідчим СВ Кам’янець-Подільського  ВП  ГУНП  в Хмельницькій області було повідомлено про підозру гр.Б. у завідомо неправдивому показанні  свідка в суді,тобто у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ч.1 ст.384 КК України.

Свідок в судовому засіданні під час розгляду справи в суді про адміністративне правопорушення за фактом  керування  транспортним  засобом гр.М. в стані алкогольного сп’яніння за ч.2 ст.130 та  ст.124 КУпАП, будучи попередженим  головуючим суддею Савчуком Р.І. про кримінальну відповідальність,передбачену ч.1 ст.384 Кримінального кодексу України,за  завідомо неправдиві показання свідка,умисно в залі суду дав завідомо неправдиві показання про те,що за кермом перебувала інша особа,а не  гр.М.,таким чином створив докази невинуватості правопорушника М.

Отже, неправдивими є показання,в яких повністю,або частково перекручені факти,що мають значення для правильного вирішення справи. Під час розгляду справ у суді судді попереджають про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання,про що настає кримінальна відповідальність.

Завжди говоріть правду в суді під час дачі показань,адже саме від Ваших показань іноді залежить доля людини!!!

В деяких країнах  під час дачі показань в суді, біля свідка лежить Біблія (Божий Закон), в якій також є попередження про великий і тяжкий ГРІХ-не свідчити неправду проти ближнього свого!

Хто правдивий,той спокійний ! (Народна мудрість)