Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
17 березня 2021 року набрав чинності Закон України від 16 лютого 2021 року № 1231-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» (далі по тексту – Закон), яким внесено істотні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), зокрема, збільшено розмір штрафів за ряд правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху (ст. ст. 121, 122, 122-4, 124, 126, 127, 130 КУпАП).
Виділяючи найважливіші зміни, варто зазначити, що повернено традиційну редакцію фабули статті 130 КУпАП, яка знову містить у формулюванні складу правопорушення посилання на транспортні засоби. При цьому збільшено строк накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 КУпАП, з 3-х місяців до 1-го року з дня вчинення (ч. 6 ст. 38 КУпАП), а також відбулося зростання розмірів штрафів. Так, за найбільш поширеними частинами вказаної статті розмір штрафів становить: за ч. 1 – 17 000 грн, за ч. 2 – 32 000 грн, за ч. 3 – 51 000 грн.
Крім цього, закріплено пряму заборону звільнення особи від адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП у зв’язку з передачею матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу чи за малозначністю.
Важливою новелою є норма, закріплена у ч. 3 ст. 30 КУпАП: якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті. Зазначена норма зумовлює необхідність ретельного з’ясування наявності та тривалості відбутого стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом при судовому розгляді справ цієї категорії.
З огляду на окреслені зміни в законодавстві суддям слід бути особливо уважними у процесі правозастосування, суворо дотримуючись принципів зворотної дії закону в часі, прописаних у ст. 58 Конституції України та ст. 8 КУпАП.
Водіям варто також звернути увагу на внесені цим Законом зміни до Законів України «Про дорожній рух» та «Про Національну поліцію», зокрема, в частині переліку документів, які водіям слід мати при собі. Також скориговано обсяг дій водія, спрямованих на виконання передбачених законом вимог поліцейського або посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством. Так, водій під час зупинки транспортного засобу на вимогу поліцейського зобов’язаний знаходитися на своєму місці до відповідного розпорядження або вимоги поліцейського, а на вимогу поліцейського повинен вийти з транспортного засобу. При цьому поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах.
Суддя-спікер Е.В. Кузняк-Годлевська